Cyfrowe jutro przed nami. Porozumienie o współpracy na rzecz wsparcia sektora MŚP

zdjęcie z uroczystości podpisania dokumentów
Śląskie Centrum Przedsiębiorczości oficjalnie rozpoczyna współpracę ze Śląskim Klastrem Internetu Rzeczy SINOTAIC. Podczas spotkania członków Klastra 8 października w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Dyrektorem Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości - Krzysztofem Spyrą a Prezes Klastra - Agnieszką Łasut.

Najważniejszym celem w ramach tego partnerstwa będzie wspieranie sektora MŚP w działaniach zmierzających do automatyzacji, robotyzacji, udostępniania usług cyfrowych,  innowacji w procesach produkcyjnych.  ŚCP dołączyło do kilkunastu partnerów - m.in. Fundusz Górnośląski S.A.Politechnika ŚląskaRegionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, którzy będą mieli realny wpływ na integrację i rozwój firm oraz podmiotów działających w różnych obszarach regionalnej gospodarki.

Inicjatorem Klastra jest Województwo Śląskie, a jego założyciele podkreślają, że wprowadzenie technologii związanych z szeroko pojmowanym Internetem Rzeczy jest konieczne do utrzymania tempa rozwoju regionu i jego transformacji/

- W ciągu roku klaster znacząco rozwinął swoją działalność, powstają projekty kolejnych przedsięwzięć ważnych dla  potencjału innowacyjnego województwa śląskiego. Życzę państwu aby wszystkie te pomysły, które rodzą się dzięki integracji środowisk naukowych, samorządowych oraz sektora przedsiębiorstw udało się zrealizować – komentowała Aleksandra Monsiol-Szatkowska, dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej UMWSL.

Prezes Klastra, Agnieszka Łasut podkreślała rolę wymiany doświadczeń pomiędzy sektorem naukowym i biznesowym, która jest niezbędna do stworzenia produktów i rozwiązań, spełniających najwyższe standardy jakości ze szczególnym naciskiem na  cyberbezpieczeństwo/

- Mamy podobne cele – przede wszystkim wzrost innowacyjności i konkurencyjności firm  z województwa śląskiego. Duża  część przedsiębiorstw, które za naszym pośrednictwem są beneficjentami środków unijnych,  już wdraża szeroko rozumiane procesy w zakresie cyfryzacji czy automatyzacji, bądź myśli o tym, by wprowadzić te narzędzia, tak ważne dla podniesienia swojej pozycji na rynku. Aspekt gotowości cyfrowej okazał się szczególnie istotny i dostrzegalny w ostatnich miesiącach, kiedy wiele podmiotów zostało zmuszonych do zmiany funkcjonowania – podsumował Krzysztof Spyra, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Więcej informacji na temat działalności Klastra Internetu Rzeczy SINOTAIC można znaleźć na stronie www.sinotaic.com. Przedsiębiorstwa zainteresowane tematyką automatyzacji i robotyzacji zapraszamy do udziału w panelu i warsztatach organizowanych przez ŚCP podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. 

źródło: Śląskie Centrum Przedsiębiorczości